Povolování kácení stromů
Základní zobrazení / Rozšířené zobrazení / Plné zobrazení
-
Označení - pojmenování - životní situace
Povolování kácení stromů
-
Základní informace k životní situaci
Povolování kácení dřevin upravuje zákon č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, v platném znění.
Samotný proces povolování kácení stromů je řešen ve správním řízení s příslušným orgánem ochrany přírody, v jehož správním obvodu se nacházejí předmětné dřeviny.
-
Kdo je oprávněn v této věci jednat(podat žádost apod.)
Žádost o povolení ke kácení dřevin rostoucích mimo les podává vlastník pozemku či nájemce nebo jiný oprávněný uživatel se souhlasem vlastníka pozemku, na kterém se dřeviny rostoucí mimo les nacházejí.
-
Jaké jsou podmínky a postup pro řešení životní situace
Povolení ke kácení dřevin rostoucích mimo významné krajinné prvky není podle § 8 odst. 3 zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, v platném znění, nutné (pro vlastníky, nájemce či jiné oprávněné uživatele se souhlasem vlastníka) u keřů do rozlohy 40 m2 a stromů, splňují-li charakteristiku uvedenou v § 8 odst. 2 Vyhlášky Ministerstva životního prostředí ČR č. 395/1992 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona č. 114/1992 Sb. V případě nutnosti kácení dřevin o rozloze a obvodech kmenů větší než je uvedeno ve vyhlášce č. 395/1992 Sb., je nutno o povolení kácení těchto dřevin požádat příslušný orgán ochrany přírody. Dle ust. § 8 odst. 1-5 zákona č. 114/1992 Sb. vyplývá:
-
Ke kácení dřevin je nezbytné povolení orgánu ochrany přírody, není-li dále stanoveno jinak. Povolení lze vydat ze závažných důvodů po vyhodnocení funkčního a estetického významu dřevin. Povolení ke kácení dřevin na silničních pozemcích může orgán ochrany přírody vydat jen po dohodě se silničním správním úřadem a povolení ke kácení dřevin u železničních drah může orgán ochrany přírody vydat jen po dohodě s drážním správním úřadem.
-
Povolení není třeba ke kácení dřevin z důvodů pěstebních, to je za účelem obnovy porostů nebo při provádění výchovné probírky porostů, při údržbě břehových porostů prováděné při správě vodních toků, k odstraňování dřevin v ochranném pásmu zařízení elektrizační a plynárenské soustavy prováděném při provozování těchto soustav a z důvodů zdravotních, není-li v tomto zákoně stanoveno jinak. Kácení z těchto důvodů musí být oznámeno písemně nejméně 15 dnů předem orgánu ochrany přírody, který je může pozastavit, omezit nebo zakázat, pokud odporuje požadavkům na ochranu dřevin.
-
Povolení není třeba ke kácení dřevin se stanovenou velikostí, popřípadě jinou charakteristikou. Tuto velikost, popřípadě jinou charakteristiku stanoví Ministerstvo životního prostředí obecně závazným právním předpisem.
-
Povolení není třeba ke kácení dřevin, je-li jejich stavem zřejmě a bezprostředně ohrožen život či zdraví nebo hrozí-li škoda značného rozsahu. Ten, kdo za těchto podmínek provede kácení, oznámí je orgánu ochrany přírody do 15 dnů od provedení kácení.
-
Ministerstvo životního prostředí stanoví prováděcím právním předpisem nedovolené zásahy do dřevin, které jsou v rozporu s požadavky na jejich ochranu, náležitosti žádosti o povolení kácení dřevin rostoucích mimo les, náležitosti oznámení o kácení dřevin a období, ve kterém se kácení dřevin zpravidla provádí.
Dle § 77 odst. 1 písm. h) zákona č. 114/1992 Sb., Magistrát města Ostravy, odbor ochrany životního prostředí, ve svém správním obvodu, nejde-li o zvláště chráněná území nebo jejich ochranná pásma, přijímá oznámení o kácení dřevin a rozhoduje o pozastavení, omezení nebo zákazu kácení dřevin podle § 8 odst. 2 a 4 zákona č. 114/1992 Sb. Tyto situace nejsou v kompetenci Úřadu městského obvodu.
Výjimky z povolovacího procesu
Dle § 8 odst. 2 vyhlášky č. 395/1992 Sb, není třeba vydání povolení ke kácení stromů rostoucích mimo les, jejichž obvod kmene měřený ve výšce 1,3 m nad zemí nedosahuje velikost 80 cm nebo v případech kdy se jedná o souvislé keřové porosty do celkové plochy 40 m, za předpokladu, že se nenacházejí v registrovaném významném krajinném prvku.
-
-
Jakým způsobem můžete zahájit řešení této životní situace
Správní řízení o povolení kácení dřevin je zahájeno na základě podané písemné žádosti.
Žádost musí obsahovat údaje o žadateli uvedené v ust. § 37 zákona č. 500/2004 Sb., správní řád, v platném znění, a náležitosti dle § 8 odst. 3 vyhlášky MŽP č. 395/1992 Sb., v platném znění, konkrétně:
- jméno a adresu žadatele,
- doložení vlastnického práva, nelze-li je ověřit v katastru nemovitostí, či nájemního nebo uživatelského vztahu žadatele k pozemkům a k dřevinám rostoucím mimo les,
- specifikaci dřevin rostoucích mimo les, které mají být káceny, zejména jejich druh, počet, velikost plochy keřů včetně situačního zákresu,
- udání obvodu kmene stromu ve výšce 130 cm nad zemí,
- zdůvodnění žádosti.
-
Na které instituci životní situaci řešit
-
Kde, s kým a kdy můžete tuto životní situaci řešit
-
Jaké doklady je nutné mít s sebou
Viz bod 7.
-
Jaké jsou potřebné formuláře a kde jsou k dispozici
Žádost o povolení kácení dřevin
Je možno využít návrh formuláře, který je k dispozici na webových stránkách (viz výše), případně je možno se obrátit na příslušného referenta, který pomůže žádost sestavit.
-
Jaké jsou správní a jiné poplatky a jak je máte uhradit
Bez poplatku.
-
Jaké jsou lhůty pro vyřízení
V jednoduchých věcech rozhodne orgán státní ochrany přírody bezodkladně. V ostatních případech rozhodne do 60 dnů od zahájení řízení, ve zvláště složitých případech do 90 dnů od zahájení řízení.
-
Kteří jsou další účastníci (dotčení) řešení životní situace
Vlastník pozemku pokud není žadatelem, případně další dotčené osoby a občanská sdružení.
-
Jaké další činnosti jsou po žadateli požadovány
Součinnost při vyřizování žádosti, např. při urychleném odstraňování nedostatků a vad žádosti.
-
Elektronická služba, kterou lze využít
-
Podle kterého právního předpisu se postupuje
- zákon č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, v platném znění,
- vyhláška č. 395/1992 Sb., kterou se provádí zákon č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, v platném znění,
- zákon č. 128/2000 Sb., o obcích, v platném znění,
- zákon č. 500/2004 Sb., správní řád, v platném znění.
-
Jaké jsou opravné prostředky a jak se uplatňují
Dle ust. § 81 odst. 1 zákona č. 500/2004 Sb., správní řád, může účastník řízení podat odvolání proti vydanému rozhodnutí ve lhůtě do 15 dnů ode dne jeho oznámení k Magistrátu města Ostravy, podáním učiněným u Statutárního města Ostravy, Úřadu městského obvodu Moravská Ostrava a Přívoz, odboru investic a místního hospodářství, na oddělení místního hospodářství.
-
Jaké sankce mohou být uplatněny v případě nedodržení povinností
U fyzických osob mohou být sankce až 30 000,-- Kč (§ 87 zákona č. 114/1992 Sb.), u právnických osob nebo fyzických osob při výkonu podnikatelské činnosti mohou být sankce uloženy až do výše 2 000 000,-- Kč (§ 88 zákona č. 114/1992 Sb.), pokud zákon nestanoví jinak.
Při nesplnění stanovených podmínek vyplývajících z rozhodnutí o povolení kácení dřevin (např. neprovedení uložené náhradní výsadby), je záležitost řešena Magistrátem města Ostravy, odborem ochrany životního prostředí, v jehož kompetenci je také udělování finančních postihů.
-
Příslušné informace můžete získat také z jiných zdrojů nebo v jiné formě
-
Popis byl naposledy aktualizován
30.10.2024
-
Datum konce platnosti popisu
Neuvedeno