Aktuálně

5 6 2023

OZNÁMENÍ A OMLUVA OBYVATELŮM ČÁSTI MĚSTSKÉHO OBVODU TŘEBOVICE

Vážení občané,

omlouváme se vám za dočasné zvýšení dopravy v blízkosti Elektrárny Třebovice. Probíhá zde odvoz popelovin z odkaliště a nákladní doprava je v pracovních dnech intenzivní, abychom zvládli odvézt z odkaliště nahromaděný materiál vzniklý provozem tepelné elektrárny.

Podnikli jsme řadu opatření pro minimalizaci negativních dopadů dočasně zvýšeného pohybu nákladních automobilů. Například denně probíhá průběžné skrápění komunikace vodou a denní čištění čisticím vozem. Omezili jsme už také rychlost, kterou se mohou auta na ulici Elektrárenská a příjezdové cestě z odkaliště pohybovat, na 20 km/h, abychom snížili hlučnost přepravy.  

Materiál z odkaliště, který auta odvážejí, je vlhký a samotný nepráší. Jeho odvoz probíhá každým rokem, letos však bude trvat delší dobu, aby se odvezlo větší množství materiálu z odkaliště. V příštích dvou letech naopak intenzivní odvoz nebudeme provádět.

Odvoz probíhá mimo víkendy pouze v pracovních dnech a to od 6:00 do 15:00 hodin. Denně sledujeme, kontrolujeme a vyhodnocujeme průběh prací a hledáme i další možnosti, jak situaci zlepšit. Po ukončení odvozu máme v plánu provést kompletní opravu povrchu ulice Elektrárenské po celé její délce.

Zároveň Vás žádáme, abyste v pracovních dnech v době 6:00 - 18:00 hod. neparkovali svá osobní auta na ulici Elektrárenská, zejména v místě před obytným domem č.p. 5696/5 a 5766/7. Je to důležité právě pro řádnou údržbu. Umožní nám to zkrápět a čistit celou komunikaci a tím omezit prašnost z dopravy v této lokalitě.

Znovu se omlouváme za případné komplikace a děkujeme vám za pochopení.

 

Vedení Elektrárny Třebovice

Veolia Energie ČR, a.s.

Zveme Vás na DĚTSKÝ DEN 10.6.2023 od 14 hodin
1 6 2023

Zveme Vás na DĚTSKÝ DEN 10.6.2023 od 14 hodin

Zábava a atrakce a pro děti připraveny!

1 6 2023

Hledáme zájemce o práci v technické údržbě

Městský obvod Třebovice rozšiřuje svou pracovní četu a hledá zájemce o práci v technické údržbě

Hlavní náplň práce:

- úklid a údržba veřejných prostranství, chodníků, obecních budov

- údržba veřejné zeleně (sečení, zahradnické práce)

- obsluha zahradní techniky

- zjišťování a lokalizace závad a jejich odstraňování

- součinnost při řešení mimořádných událostí

- zimní údržba chodníků a veřejných prostranství

- příprava kulturních a společenských akcí

 

Vhodnými předpoklady jsou:

- manuální zručnost na veškeré technické práce

- dobrá fyzická kondice

- zodpovědný přístup

- řidičský průkaz sk. "B" - aktivní řidič

- vítán průkaz k obsluze křovinořezu, motorové pily

 

Co můžeme nabídnout:

- pracovní smlouva na plný úvazek

- pravidelnou pracovní dobu (6:30 – 15:00 hodin)

- pravidelný měsíční příjem

- po zkušební době možnost přiznání osobního příplatku

- po zkušební době stravenky v hodnotě 130 Kč

- dva dny pracovního volna tzv. „SICK DAYS“

- možnost práce na dohodu

 

V případě zájmu kontaktujte Úřad městského obvodu Třebovice na čísle:

599 422 105 nebo na e-mail: marcela.pastrnakova@trebovice.ostrava.cz; případně na čísle 599 422 103.

Oznámení o uzavření části ulice Třebovické z důvodu rekonstrukce povrchu komunikace ulice Třebovické v úseku ulic Na Valech – Gudrichova
29 5 2023

Oznámení o uzavření části ulice Třebovické z důvodu rekonstrukce povrchu komunikace ulice Třebovické v úseku ulic Na Valech – Gudrichova

Oznámení občanům o uzavření části ulice Třebovické ve dnech 12. 6. - 30. 6. 2023 z důvodu rekonstrukce povrchu komunikace ulice Třebovické v úseku ulic Na Valech – Gudrichova v Ostravě-Třebovicích.

Informace o uzavření poštovní pobočky 5. května 5027/1, 722 00 Ostrava-Třebovice
25 5 2023

Informace o uzavření poštovní pobočky 5. května 5027/1, 722 00 Ostrava-Třebovice

Informujeme občany, že s platností od 1. července 2023 dojde k uzavření poštovní pobočky na ul. 5. května 5027/1, 722 00 Ostrava-Třebovice.

Informace MPSV o změnách u příspěvku pro solidární domácnost
17 5 2023

Informace MPSV o změnách u příspěvku pro solidární domácnost

Informace Ministerstva práce a sociálních věcí o legislativních změnách, týkajících se poskytování podpory uprchlíkům z Ukrajiny, k nimž dojde s účinností od 1. července 2023.

Sběrný dvůr na ul. Provozní od dubna v letním režimu
1 4 2023

Sběrný dvůr na ul. Provozní od dubna v letním režimu

Provozní doba (duben - říjen):   PO – NE  7 – 19 hodin. 

O státních svátcích jsou všechny sběrné dvory uzavřeny!

Sběrné dvory jsou stálými sběrnami odpadu z ostravských domácností a místy zpětného odběru elektrospotřebičů. Množství odpadu, které lze ve sběrném dvoře odevzdat: 2 m³ (vejde se na přívěsný vozík za osobní automobil). 

Ve sběrných dvorech OZO mohou obyvatelé městských obvodů statutárního města Ostravy  odevzdat:

Bezplatně

 • objemné odpady (nábytek, koberce, sanitární keramika ...)
 • nebezpečné odpady (léky, injekční stříkačky a jehly, baterie a akumulátory, barvy, lepidla, oleje, ředidla a nádoby jimi znečištěné ...)
 • elektrospotřebiče (ledničky, televize, monitory ...)
 • zeleň (tráva, listí, spadané ovoce ...)
 • jedlé oleje a tuky (v uzavřených plastových nádobách)
 • větve (do průměru 10 cm) se přijímají jen ve sběrných dvorech v Kunčicích, Porubě, Přívoze, Staré Bělé a Třebovicích a dále v areálu skládky a kompostárny v Ostravě-Hrušově (PO-PÁ 7-16.30, SO 7-14)
 • separované složky odpadu (papír, plast, sklo, nápojové kartony, kovové obaly)
 • textil (oblečení, obuv, bytový textil, hračky) - za účelem dalšího využití textil nutno odevzdat čistý, suchý, zabalený v igelitových pytlích 

Za poplatek

 • stavební suť (cihly, drobný beton bez armování, omítka, kachličky, zemina, kamení, keramické střešní tašky) - mimo sběrný dvůr Krásné Pole - ceník
 • směsný stavební a demoliční odpad (asfaltová lepenka, izolační materiály, umakart, sádrokarton, bytové jádro, plovoucí podlahy, suť smíchaná s příměsemi plastu, papíru, dřeva, skla, heraklit, stavební polystyrén) - mimo sběrný dvůr Krásné Pole - ceník
 • okna a dveře (okna, dveře, okenní a dveřní rámy) -  ceník27 3 2023

Jarní vydání TŘEBOVICKÉHO KAPRA

Aktuálně zveřejňujeme letošní první vydání zpravodaje našeho městského obvodu "Třebovický kapr". 

Zpravodaj je současně zveřejněn na těchto webových stránkách městského obvodu Třebovice, a to pod odkazem "Zpravodaj". Zde také naleznete vydání předchozích ročníků.

Pokud zpravodaj nenaleznete ve svých poštovních schránkách, můžete na to upozornit Úřad městského obvodu Třebovice na tel. 599 422 103 nebo 599 422 105, také mailem na posta@trebovice.ostrava.cz

Zpravodaj zde ...

23 2 2023

Změna ve vedení městského obvodu

Na zasedání Zastupitelstva městského obvodu Třebovice dne 22.2.2023 podal pan Mgr. Bc. Lukáš Volný rezignaci na funkci starosty. Zastupitelstvo městského obvodu na tomto zasedání zvolilo novým starostou městského obvodu Třebovice pana Jiřího Volného.

Nová zelená úsporám Light
19 1 2023

Nová zelená úsporám Light

Od 9. ledna 2023 mohou občané žádat o dotaci z Nové zelené úsporám Light poskytované Státním fondem životního prostředí ČR. Program je určený pro vlastníky a spoluvlastníky rodinných domů z řad seniorů a lidí pobírajících dávky na bydlení. Podmínkou je, aby v době podání žádosti byl rodinný dům ve vlastnictví žadatelů a ti v něm měli současně trvalý pobyt, a to déle než od září 2022. Cílem Nové zelené úsporám Light je poskytnout prostředky na rychlé a snadno realizovatelné renovace domů a pomoci i těm nejzranitelnějším zvládnout enormní nárůst cen energií. Dotací lze financovat zateplení (fasády, střechy nebo stropů, podlah), výměnu oken, vchodových dveří. Opatření lze i různě kombinovat, maximální výše dotace činí 150 000 Kč. Příjem žádostí probíhá elektronicky do 31. 8. 2024 nebo do vyčerpání financí. Kompletní informace k dotaci lze najít na https://novazelenausporam.cz/nzu-light/.

Pro zájemce o dotaci je k dispozici široká síť poradenských center. Pokud potřebují pomoc, mohou si vybrat poradce z Místních akčních skupin nebo konzultačních středisek EKIS, který je provede celým procesem od podání žádosti až po doložení realizace. Pro Ostravu je nejbližší kontaktní místo EKIS Ostrava, Ing. Dana Sýkorová, Novinářská 1254/7, 709 00 Ostrava, tel. 725 269 288, sykora@projectdesign.cz. Seznam všech poradců najdete zde: https://novazelenausporam.cz/poradenstvi-pro-nzu-light.

Zemřel Eduard Ovčáček
6 12 2022

Zemřel Eduard Ovčáček

Ve věku 89 let zemřel 5. prosince 2022 vážený třebovický občan prof. Eduard Ovčáček, ak. mal.

Byl především významným grafikem, sochařem, malířem, fotografem, ale rovněž vizuálním básníkem, typografem, kurátorem a pedagogem. 

Patřil ke spoluzakladatelům Fakulty umění Ostravské univerzity. Osobním postojem se angažoval v boji proti totalitnímu režimu, byl signatářem Charty 77.

Svůj vztah k Třebovicím přenesl svým dílem také do třebovických kalendářů v letech 2014 a 2018.

Vážíme si toho, že si za svůj domov vybral právě Třebovice a děkujeme za přátelskou spolupráci. 

Zůstane v našich vzpomínkách a jeho dílo bude nadále součástí naší kultury a veřejného prostoru.

Poslední rozloučení se bude konat ve čtvrtek 15.12.2022 ve 13 hodin v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Ostravě - Třebovicích.

Od prosince do března svoz BIO popelnic jen 1 x měsíčně.
5 12 2022

Od prosince do března svoz BIO popelnic jen 1 x měsíčně.

Svoz zeleně z BIO popelnic probíhá celoročně. Ve vegetačním období duben – listopad 1x za 14 dnů, v období vegetačního klidu prosinec – březen 1x měsíčně. Svozové dny v zimním období v Ostravě - Třebovicích jsou:

30. prosince 2022

27. ledna 2023

24. února 2023

24. března 2023

Aktuálně lze zjistit na webu:

https://www.ozoostrava.cz/pro-obcany/ostrava/zelen

 


7 11 2022

Informace o centrální evidenci psů

V roce 2023 bude spuštěn centrální registr psů, který nahradí evidenci psů vedenou do konce roku 2021 městem. Centrální registr psů bude provozovat Komora veterinárních lékařů, která v současné době na základě pověření veterinárním zákonem spravuje databázi pasů pro psy. Připomínáme, že od 1. ledna 2020 je povinné očkování psa proti vzteklině platné pouze v případě, že je pes označený mikročipem. Údaje do Centrální evidence psů budou zavádět veterinární lékaři nejpozději do 7 pracovních dnů ode dne, kdy byl pes označen elektronickým čipem. V Centrální evidenci psů budou zaznamenány tyto údaje: číslo čipu nebo tetování, pohlaví psa, číslo pasu z evidence pasů vedené Komorou veterinárních lékařů, jméno, příjmení a adresa trvalého bydliště majitele psa, údaje o podstoupených očkováních proti vzteklině společně s daty, kdy k nim došlo. Nově narození psi musí být označeni čipem nejpozději do tří měsíců věku, majitelé starších psů již označených čipem budou muset svého psa nechat zapsat do Centrální evidence při jeho nejbližším očkování a přeočkování proti vzteklině.

1. září bylo otevřeno a předáno do užívání workoutové hřiště
2 9 2022

1. září bylo otevřeno a předáno do užívání workoutové hřiště

Dne 1. září došlo k přestřižení pásky a otevření workoutového hřiště v prostorách areálu Jednoty Orel Třebovice. Tímto bylo předáno do užívání dětem a mládeži.

S doplňujícími pracemi, kterými bylo zhotovení přístupu přes branku z ulice V Mešníku, osazení tří nových laviček a nutné ořezy okolních stromů, cena díla přesáhla 1 milion korun. Stavbu tohoto hřiště jsme mohli realizovat díky investičnímu transferu statutárního města Ostravy ve výši 700 tisíc korun. 

8 7 2022

Zastupitelstvo města Ostravy rozhodlo o změnách Územní plánu Ostravy

Zastupitelstvo města Ostravy vydalo na svém zasedání ve středu 22. června změnu Územního plánu Ostravy č. 3 a rozhodlo o pořízení změny č. 4. V platnost tak vstupuje řada dílčích změn, které by byly projednávány v průběhu posledního roku. Zároveň město zahajuje zpracování další série změn v území, mezi nimiž je i významná rozvojová plocha mezi Novou Karolinou a Dolní oblastí Vítkovice. Územní plán je zásadní dokument, řešící rozvoj města. Stanoví urbanistické požadavky k využívání území s ohledem na jeho charakter a vytváří předpoklady pro další výstavbu a rozvoj města. 

Nově vydaná změna číslo 3 řeší podané návrhy fyzických a právnických osob, městských obvodů a také vlastní podněty města. Reaguje tak většinou na drobné změny v území, ve vazbě na žádosti majitelů pozemků, podané v průběhu minulého roku. Nikterak však nedochází ke změně celkové urbanistické koncepce rozvoje města. Součástí změny jsou i některé aktualizace již realizovaných dopravních staveb. Dokument však musí reagovat i na aktuální stav v území a na eventuální změny v něm, případně na měnící se potřeby města a jeho obyvatel. Územní plán Ostravy byl vydán v roce 2014. Od té doby proběhly tři jeho drobné změny, konkrétně změny pod číslem 1, 2a a 2b.

A co je změnou číslo 3 řešeno?

-       vymezení nových nebo rozšíření stávajících zastavitelných ploch pro bydlení v rodinných domech, avšak pouze v minimálním rozsahu

-       přeměna způsobu využití některých menších ploch v zastavěném území města, kdy změna reaguje na současný stav v území

-       zrušení některých zastavitelných ploch pro bydlení v rodinných domech a pro lehký průmysl, ve kterých nebyl dosud projeven zájem o výstavbu

-       změna způsobu využití již vymezených zastavitelných ploch tam, kde taková změna lépe odpovídá navazujícímu území

-       aktualizace např. hranice zastavěného území, ve vazbě na již realizovanou výstavbu

-       aktualizace některých prvků dopravy a inženýrských sítí

-       drobné úpravy textové části územního plánu tam, kde byla potřeba větší srozumitelnosti a jednoznačnosti.

-       pro některé zastavitelné plochy byla nově vymezena podmínka pořízení územní studie

Po vydání změny zajistí magistrát města vyhotovení územního plánu, ve kterém již budou vydané změny zahrnuty, což lze očekávat na přelomu července a srpna. To pak bude zveřejněno veřejnou vyhláškou a také na webových stránkách města pro snazší přístup občanů, projektantů i investorů. Územní plán je rovněž k dispozici na odboru územního plánování a stavebního řádu magistrátu města (v budově Nové radnice, Prokešovo náměstí 8, Moravská Ostrava) a na všech stavebních úřadech.

V průběhu prací na této změně obdrželo město další žádosti občanů o jeho dílčí změny. Rovněž tyto žádosti zastupitelstvo města dne 22. června projednalo a rozhodlo o pořízení další změny územního plánu, která bude pořizována pod číslem 4. Ani u této změny však zastupitelstvo nevyhovělo všem žádostem, které obdrželo. Důvodem je zejména nevhodné rozšiřování dalších zastavitelných ploch na úkor orné půdy, případně zásah do ploch zeleně. Proto zastupitelstvo rozhodlo o pořízení jen u několika z nich. Celkem bylo za rok 2021 podáno 44 návrhů na změnu územního plánu. Zastupitelstvo města rozhodlo o pořízení změny v polovině z nich, u 22 položek.

Předmětem prověření a zpracování návrhu změny č.4 nebudou pouhé drobné plochy pro rodinnou zástavbu, jak tomu většinou bývá, ale budou se prověřovat i dvě významná území ve městě. S ohledem na jejich specifika budou tato území řešena samostatnými změnami.

Jednou z nich je území podél ulice Opavské, a to i ve vazbě na lokalitu známou pod názvem „Myslivna,” kde je dnes umístěna rezerva pro vědeckotechnický park.  “V průběhu minulého roku jsme se ve spolupráci s MAPPA a MSIC zabývali dostavbou stávajícího území technologického parku, kde se nám podařilo navrhnout intenzivnější zástavbu, zároveň jsme obdrželi žádost o změnu využití území podél ulice Opavská, které je dlouhodobě uvažováno jako alternativa pro rozvoj parku. S ohledem na tyto skutečnosti jsme iniciovali změnu územního plánu, jejímž cílem je redefinovat funkčních plochy v širším území pro zajištění rozvoje technologického parku a zároveň omezit možnost výstavby v přírodě blízké lokalitě Myslivny, což bylo i dlouhodobým cílem místních obyvatel,” vysvětlila Zuzana Bajgarová, náměstkyně primátora. Plochy podél ulice Opavské mají potenciál vytvořit důstojný vstup do města a nově by zde mohly být nastaveny parametry významné městské třídy lemované moderní městskou zástavbou. A právě tato skutečnost, spolu s nevelkou vzdáleností od areálu VŠB, vedou město k záměru spojit budoucí podobu území s v minulosti diskutovaným vymístěním rezervy pro rozvoj vědeckotechnologického parku. Reálnost záměru bude prověřena v rámci procesu pořizování změny územního plánu.

Druhou takovou lokalitou, která bude prověřena samostatnou změnou, je území mezi Černou loukou a areálem Dolní oblasti Vítkovic. Jedná se o významné území, které se v posledních letech úspěšně rozvíjí. Záměrem města je využít potenciálu kdysi opomíjené řeky Ostravice a propojit centrum města jižně s Dolní oblastí Vítkovic, na které se v minulosti nacházel těžký průmysl. Na území město pořídilo studii, jejíž autorem je kolektiv prof. Ing. arch. Romana Kouckého, a která zde umisťuje novou moderní čtvrť, kde najde bydlení, práci a zábavu až 12 tisíc lidí. Ambiciózní záměr, pracovně nazývaný „Pod Žofinkou“ přirozeně propojí centrum a Dolní oblast Vítkovice, detailněji viz https://www.ostrava.cz/cs/o-meste/aktualne/brownfield-mezi-karolinou-a-dolnimi-vitkovicemi-ceka-promena-v-novou-ctvrt-201epod-zofinkou201c. Změna komplexně prověří umístění záměru do území zejména z pohledu jeho širších vazeb a komunikačních propojení.

Aktuálně - Ukrajina - možnosti pomoci, kontakty, informace
28 3 2022

Aktuálně - Ukrajina - možnosti pomoci, kontakty, informace

Statutární město Ostrava v návaznosti na uprchlickou krizi zřídilo webové rozhraní na kterém jsou průběžně zveřejňovány informace a nejčastější dotazy týkající se možnosti pomoci:

https://socialniveci.ostrava.cz/ukrajina-informace-ostrava/

Přinášíme souhrn nejdůležitější informací, které se týkají ubytování uprchlíků z Ukrajiny a možností pomoci okupované zemi. Informace jsou pravidelně aktualizovány na základě komunikace s centrálními orgány a s Moravskoslezským krajem.

ODSTRANĚNÍ JAZYKOVÉ BARIÉRY PŘI KOMUNIKACI S ÚŘADY

Existuje bezplatná služba, která umožňuje trojstrannou komunikaci ukrajinských občanů s našimi úřady (tedy i MMO) prostřednictvím překladatelů. Projekt s názvem „Volání pro Ukrajince“ najedete na webu  www.volaniproukrajince.cz.

Přínosy služby:

 • volaná strana komunikuje přirozeně v českém jazyce,
 • efektivní využití kapacit osob se znalostí českého a ukrajinského jazyka,
 • možnost řešit záležitosti bez osobní návštěvy (úřad práce, zdravotní pojištění, městské úřady, neziskové organizace, hledání zaměstnání, soukromá komunikace),
 • možnost využití i při komunikaci na místě (pobočky úřadu práce apod.)
 • klient navíc obdrží krátký souhrnný zápis v ukrajinštině klíčových informací v textové podobě

KAM PRO INFORMACE - OSOBNĚ I NA WEBU:

Krajské asistenční centrum pro pomoc uprchlíkům bylo za spolupráce policie, hasičů a Českého červeného kříže v Ostravě otevřeno na pomoc uprchlíkům z Ukrajiny. Jde o hlavní kontaktní místo pro uprchlíky v Moravskoslezském kraji a nově sídlí v pavilonu A na ostravském výstavišti Černá louka.

Ministerstvo vnitra zřídilo přehlednou webovou stránku www.nasiukrajinci.cz

Neziskové organizace pracující s migranty v ČR se spojily a toto je centrální místo, kde můžete nabídnout svou pomoc: www.pomahejukrajine.cz

Organizace pro pomoc uprchlíkům: https://www.opu.cz/cs/

Informace odboru sociálních věcí MMO: https://socialniveci.ostrava.cz/ukrajina-informace-ostrava/

Ministerstvo vnitra také připravilo informační letáky v českém i ukrajinském jazyce, jak postupovat. Předejte je osobám prchajícím z konfliktu. Ke stažení jsou ZDE.


 

TELEFONNÍ LINKY:

Volat můžete 800 720 210, tuto bezplatnou linku zřídil Krajský úřad Moravskoslezského kraje a je určena pro české občany, kteří chtějí pomoci Ukrajině a uprchlíkům. Získají zde tyto informace:

 • na koho a kam se obrátit, aby nabízená pomoc byla účinná
 • jaká pravidla je nutné dodržovat
Telefonní linka ministerstva vnitra pro informace o postupu pro občany Ukrajiny: +420 974 801 802
CHCETE NABÍDNOUT UBYTOVÁNÍ?

Osoby prchající z oblastí válečného konfliktu odkazujte na služebny Policie České republiky, případně na obecní úřady, kde je nasměrují na Správu uprchlických zařízení MV ČR.

Konkrétní nabídky, ideálně na ubytování hromadného typu se stravováním se mohou posílat na e-mail Správy uprchlických zařízení MV ubytovaniukrajina@suz.cz

I v tomto případě se můžete obrátit na nonstop infolinku Ministerstva vnitra 974 801 802, zvláště v přípravě potřeby ubytování většího počtu lidí.

Povinností každého cizince, který přijíždí do ČR, je se zaregistrovat na Policii ČR – na oddělení pobytu cizinců odboru cizinecké policie (v případě ubytování v hotelech nebo jiných ubytovacích zařízeních tuto povinnost vyřizuje ubytovatel). Doporučujeme se přesvědčit, že to ubytovatel skutečně udělal.


CHCETE POMOCI FINANČNĚ?

Sbírka paměti národa – sbírka podporuje organizaci Come Back Alive pomáhající ukrajinským vojákům ve válce na Donbasu. Ta poskytuje hlavně technickou, školicí a zdravotní podporu.

Člověk v tísni – sbírka SOS Ukrajině byla založena v roce 2014, peníze poputují na humanitární pomoc obětem konfliktu. 

Velvyslanectví Ukrajiny v České republice – zastupitelský úřad Ukrajiny v České republice vyhlásil sbírku na nákup vojenského materiálu pro armádu a tamní domobranu.

Charita České republiky – veřejná sbírka směřuje pomoc primárně obyvatelům zasažených oblastí.

Fond humanity Českého červeného kříže – veřejná sbírka s číslem účtu 333999/2700 a variabilním symbolem 1502. Využít lze i dárcovskou SMS a on-line platbu. 

Využít můžete sběrného místa, které zřídilo statutární město Ostrava na pomoc uprchlíkům. Více informací o provozní době a o to, co je vhodné darovat, najdete zde.


VZDĚLÁVÁNÍ A ŠKOLY

Školní docházku musí děti zahájit ve lhůtě do 3 měsíců od vstupu na české území.
Pokud školu osloví rodiče či příbuzní dítěte, kteří ještě nemají vízum, je potřeba nejdříve vyřídit registraci. Děti je možné přihlásit do MŠ v rámci celé Ostravy.  V případě nástupu do ZŠ kontaktujte školu v místě pobytu zde. Aktuální informace ke vzdělávání ukrajinských dětí naleznete zde.


JAKÉ MÁME PRO VÁS DALŠÍ DOPORUČENÍ?

 • Není-li to nezbytné, nejezděte zbytečně k ukrajinským hranicím, velký nával lidí i automobilů z obou stran blokuje průjezdnost silnic a tím i poskytování rychlé pomoci.

Chcete-li pomoci, upřednostňujte finanční pomoc, z materiální pomoci především léky.


AKTUÁLNÍ INFORMACE KE SBĚRU MATERIÁLNÍ POMOCI PRO UKRAJINU
9 3 2022

AKTUÁLNÍ INFORMACE KE SBĚRU MATERIÁLNÍ POMOCI PRO UKRAJINU

Obrovskou sounáležitost a ochotu pomáhat prokázali lidé v Ostravě. Za pět dnů existence sběrného místa darovalo potřebné věci téměř 2 000 dárců. Skladové prostory jsou aktuálně naplněny, probíhá třídění a koordinace distribuce materiálu potřebným.

Nyní je proto pozastaven příjem darů v našem sběrném místě na Wattově ulici kromě vyjmenovaných věcí, které užije Český červený kříž:

 • zdravotnický materiál (obinadla, sterilní čtverce, zaškrcovala, hotové obvazy číslo 3, termofolie, dlahy typu SAM, šátky trojcípé, rukavice nitrilové nesterilní, izotermické folie, cívkové náplasti – vše v originálním obalu s co nejdelší expirací)
 • potřeby pro děti – trvanlivé potraviny – kaše, mléčná kojenecká výživa – lahvičky, přesnídávky, různé přesnídávkové tzv. kapsičky, trvanlivé jemné pečivo, hygienické potřeby pro děti, hračky

Potřeby pro děti jsou využívány Českým červeným křížem v Krajském asistenčním centru pomoci Ukrajině a humanitárních vlacích pro děti cestující z Ukrajiny k nám do bezpečí. Naopak zdravotnický materiál putuje prostřednictvím národní společnosti ČČK přímo do rukou Červeného kříže na Ukrajině. Sběrné místo je pro vyjmenované dary otevřeno od 8.00 do 20.00 hodin a nachází se v halách na Wattově ulici 797/17 v Ostravě-Přívoze. Kontaktní telefony jsou 601 297 496 a také 601 297 870.

Děkujeme všem, kteří pomohli a pomáhají. Pokud chcete dále pomáhat, je aktuálně vhodnější finanční pomoc, detailní informace k různým způsobům pomoci naleznete na webu města https://www.ostrava.cz/cs/o-meste/aktualne/valka-na-ukrajine-2013-ubytovani-uprchliku-moznosti-pomoci-kontakty-a-informace.

POMOC Ukrajině - aktuální potřeba je zdravotnický materiál
4 3 2022

POMOC Ukrajině - aktuální potřeba je zdravotnický materiál

Ve spolupráci s Českým červeným křížem aktuálně prosíme o přednostní darování zdravotnického materiálu, v reakci na jeho nedostatek na místech, zasažených boji. Zdravotnický materiál by měl mít co nejdelší expiraci výrobků a musí být nový, v originálním obalu.

Konkrétně se jedná o materiál, který se dá pořídit i běžně v lékárnách:

-          Obinadla

-          Elastická obinadla

-          Sterilní čtverce

-          Zaškrcovadla (min. šíře 6 cm), turnikety

-          Hotové obvazy číslo 3

-          Termofolie

-          Dlahy typu SAM

-          Šátky trojcípé

-          Rukavice nitrilové nesterilní

-          Izotermické folie (zlat/stříbrné)

-          Cívkové náplasti.

Lze zopakovat, že městem zřízené sběrné místo, kam mohou lidé nosit materiální pomoc určenou obyvatelům Ukrajiny, je v provozu každý den od 8.00 do 20.00 hodin a nachází se v halách na Wattově ulici 797/17 v Ostravě-Přívoze. Kontaktní telefony jsou 601 297 496 a také 601 297 870. Pomoc je cílena i uprchlíkům, zejména ženám s dětmi či seniorům.

Současně prosíme, aby lidé nenosili materiál, který má omezenou trvanlivost nebo vyžaduje speciální podmínky pro skladování a transport (rychle se kazící potraviny, potraviny se záhy končící trvanlivostí, léky s končící trvanlivostí, věci poškozené, nepotřebné, věci podléhající zvláštnímu zacházení jako např. zbraně, munice či jiné nebezpečné látky atd.). Pomoc bude použita dle aktuálních potřeb v koordinaci s humanitárními či neziskovými organizacemi. Vážíme si Vaší snahy pomoci, ale noste prosíme jen vyjmenované věci. Je tak zaručeno to, že se v co nejkratším čase dostanou těm, jímž jsou určeny. V případě poptávky po jiných věcech Vás budeme informovat. Děkujeme za pochopení. 

OSTRAVA ZŘÍDILA SBĚRNÉ MÍSTO PRO SHROMÁŽDĚNÍ MATERIÁLNÍ POMOCI UKRAJINĚ
28 2 2022

OSTRAVA ZŘÍDILA SBĚRNÉ MÍSTO PRO SHROMÁŽDĚNÍ MATERIÁLNÍ POMOCI UKRAJINĚ

Město Ostrava otevřelo v neděli 27. února v 8:00 hodin  sběrné místo, kam mohou lidé nosit materiální pomoc určenou obyvatelům Ukrajiny. Otevřeno je až do odvolání sedm dní v týdnu, vždy od 8:00 hod do 20:00 hod.

Místo je zřízeno v halách na Wattově ulici v Ostravě-Přívoze, konkrétní adresa místa: Wattova 797/17, Ostrava-Přívoz, 702 00, kontaktní telefon 601 297 496 a 601 297 870.

Žádáme ty, kdož jsou ochotni pomoci, aby přispěli věcmi, které mohou být ve válkou zasažených oblastech ke kýžené i efektivní pomoci. Pomoc však bude cílena uprchlíkům, kteří zde budou určitou dobu pobývat. Tato pomoc bude směřována zejména k ženám s dětmi či seniorům, kteří se k nám uchýlí do bezpečí a mnozí z nich utíkají se skromnými zavazadly, aby se mohli co nejrychleji přesunout. Současně prosíme, aby lidé nenosili materiál, který má omezenou trvanlivost nebo vyžaduje speciální podmínky pro skladování a transport (rychle se kazící potraviny, potraviny se záhy končící trvanlivostí, léky s končící trvanlivostí, věci podléhající zvláštnímu zacházení jako např. zbraně, munice či jiné nebezpečné látky atd.). Pomoc bude použita po komunikaci s ukrajinskými orgány i charitativními, humanitárními a pomáhajícími organizacemi všude tam, kde jí bude potřeba. Děkujeme.

Příkladmo lze uvést některé věci, které jistě uprchlíci v prvních dnech přivítají:

-        komunikační prostředky – mobilní telefonní přístroje, sim karty, nabíječky, nabité power banky

-        prostředky osobní hygieny (plenky, vložky, vlhčené ubrousky, dezinfekce rukou…)

-        balenou vodu

-        kojenecké potřeby, včetně trvanlivého jídla pro malé děti

-        hračky pro děti

-        trvanlivé potraviny

-        deky, přikrývky atd.

 

SOCIOPOINT místo prvního kontaktu
24 2 2022

SOCIOPOINT místo prvního kontaktu

V budově Nové radnice úspěšně zahájila od 1.10.2021 svůj provoz nová kancelář s názvem Sociopoint. 

Na sociální pracovnice v kanceláři Sociopoint se občané obracejí z rozličných důvodů, např. při řešení dluhové problematiky, hledají podporu v boji proti závislostem, potřebují pomoc v orientaci v sociálním systému, vyhledávají rady ohledně změny dodavatele energií apod.